IV Forum Green Smart City
W dniu 19.11.2018, SPCleantech uczestniczył w „IV Forum Green Smart City” zorganizowanym przez członka udziałowca klastra, Uniwersytet Rolniczy.
Czym jest FORUM Green Smart City?
- Platformą wymiany informacji pomiędzy władzami samorządowymi, uczelniami, funduszami ochrony środowiska, NGO, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Małopolski.
- Prezentacją działań podjętych przez administrację rządową, władze województwa i gmin, zmierzające do ograniczenia niskiej emisji muszą być oparte o synergię działań podmiotów na wielu płaszczyznach.
- Miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń o sposobach kompleksowej walki ze smogiem i przeciwdziałania powstawaniu zagrożeń z nim związanych, inicjatywach Smart City oraz nowych technologiach dla miast.
Konferencja „IV Forum Green Smart City” na stałe wpisała się do kalendarza międzynarodowych imprez proekologicznych. W tym roku, w dniach 19-20 listopada, dzięki wsparciu uzyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Gminy Miejskiej Kraków oraz sponsorom m.in. Philips Lighting Polska, odbyło się spotkanie reprezentantów władz, ekspertów, naukowców z krakowskich i międzynarodowych instytucji oraz zainteresowanych tematem.
Forum Green Smart City wspiera działania na rzecz kształtowania odpowiedzialnych postaw społecznych w kontekście troski o czyste powietrze i inteligentnych miast dopasowanych do potrzeb mieszkańców. Podczas konferencji zostały poruszone m.in. tematy dotyczące zwiększenia efektywności energetycznej polskich domów oraz zapobiegania pogłębianiu się zjawiska ubóstwa energetycznego. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania: czy elektromobilność jest dobrą odpowiedzią na zły stan powietrza, a także jak zachęcić mieszkańców do przesiadania się z samochodów do komunikacji zbiorowej?
W tym roku organizatorzy przedsięwzięcia położyli szczególny nacisk na rozpowszechnienie wiedzy nt. szkodliwości złej jakości powietrza wśród jak największej liczby mieszkańców Krakowa i Województwa Małopolskiego oraz identyfikację efektywnych sposobów edukowania lokalnych społeczności w zakresie walki ze złym stanem powietrza, transportu ekologicznego oraz eliminacji problemu stosowania niskiej jakości opału.