Siła gospodarki o obiegu zamkniętym w produkcji
Obecnie w sektorze produkcji, zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zmieniają przyszłość branż takich jak mechanika, mechatronika, tworzywa sztuczne, budownictwo i opakowania. Dzięki wdrożeniu zasad zrównoważonego rozwoju produktów, spółki z sektora MŚP oraz małe spółki o średniej kapitalizacji mogą stworzyć korzyści środowiskowe i gospodarcze dla swoich regionów.
Praktyki gospodarki o obiegu zamkniętym wykraczają poza recykling; obejmują przeprojektowywanie produktów w celu przedłużenia ich cyklu życia, redukcję odpadów i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Przykładowo producenci z branży tworzyw sztucznych wykorzystują bioplastiki i innowacyjne metody recyklingu, podczas gdy firmy z branży budowlanej ponownie wykorzystują materiały by zminimalizować ilość odpadów składowanych na wysypiskach.
Zmiana ta nie tylko wyjdzie na dobre planecie, ale stworzy trwałą przewagę konkurencyjną. Firmy z sektora MŚP, które wdrażają te praktyki są bardziej atrakcyjne dla świadomych ekologicznie konsumentów i partnerów oraz mogą zredukować koszty w dłuższej perspektywie.
Dowiedz się w jaki sposób projekt @CURIOST wspiera działania na rzecz budowy gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie Środkowej https://www.interreg-central.eu/projects/curiost/