SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Siła gospodarki o obiegu zamkniętym w produkcji

Obecnie w sektorze produkcji, zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zmieniają przyszłość branż takich jak mechanika, mechatronika, tworzywa sztuczne, budownictwo i opakowania. Dzięki wdrożeniu zasad zrównoważonego rozwoju produktów, spółki z sektora MŚP oraz małe spółki o średniej kapitalizacji mogą stworzyć korzyści środowiskowe i gospodarcze dla swoich regionów.

Praktyki gospodarki o obiegu zamkniętym wykraczają poza recykling; obejmują przeprojektowywanie produktów w celu przedłużenia ich cyklu życia, redukcję odpadów i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Przykładowo producenci z branży tworzyw sztucznych wykorzystują bioplastiki i innowacyjne metody recyklingu, podczas gdy firmy z branży budowlanej ponownie wykorzystują materiały by zminimalizować ilość odpadów składowanych na wysypiskach.

Zmiana ta nie tylko wyjdzie na dobre planecie, ale stworzy trwałą przewagę konkurencyjną. Firmy z sektora MŚP, które wdrażają te praktyki są bardziej atrakcyjne dla świadomych ekologicznie konsumentów i partnerów oraz mogą zredukować koszty w dłuższej perspektywie. 

Dowiedz się w jaki sposób projekt @CURIOST wspiera działania na rzecz budowy gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie Środkowej https://www.interreg-central.eu/projects/curiost/