South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech ma ogromną przyjemność poinformować, że nasza aplikacja, złożona 26 lutego 2020 roku do programu
UE Erasmus + Knowledge Alliance, została wybrana do dofinansowania z UE.
Nasza propozycja otrzymała 82/100 punktów i została wybrana spośród 216 kwalifikujących się wniosków (łącznie 30 wybranych). To naprawdę dobry wynik!

Czas trwania projektu to 01.01.2021 - 31.12.2023. Musimy teraz trzymać kciuki, aby okoliczności pozwoliły nam wszystkim spotkać się osobiście w Lipsku na spotkaniu inauguracyjnym w styczniu.

Tytuł projektu to

“IMPACT / Building values-based innovation cultures for sustainable business impact” 

z wizją przewidywania przyszłości nauczania i szkolenia w zakresie kreatywności, innowacji i przedsiębiorczości.

Więcej informacji na: ERASMUS+ Knowledge Alliance

Inicjatywa BLOK Architekci

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Z ogromną przyjemnością informujemy, że członek SPCleantech, pracownia BLOK Architekci z Krakowa została  pierwszym w Polsce partnerem Living Building Challenge realizującym projekty wg tego standardu, a Dyrektor Generalna warszawskiego oddziału BLOK ARCHITEKCI, Katarzyna Wojda, została mianowana Ambasadorką LBC. 

Living Building Challenge to międzynarodowy program certyfikacji zrównoważonego budownictwa stworzony w 2006 roku przez organizację International Living Future Institute. 

Living Building Challenge (LBC) to najwyższy standard ekologicznego budownictwa, który można zastosować w każdym typie budynku na całym świecie. Celem jest stworzenie żywych budynków, które zawierają regeneracyjne rozwiązania projektowe, które faktycznie poprawiają lokalne środowisko, a nie tylko zmniejszają szkody. LBC jest administrowany przez międzynarodowy Living Building Future Institute (ILFI) non-profit, globalną sieć poświęconą tworzeniu zdrowej przyszłości dla wszystkich.

W 2010 roku Omega Centre for Sustainable Living w Rhinebeck w stanie Nowy Jork jako jeden z pierwszych dwóch budynków uzyskał pełny certyfikat Living Building Challenge.

Projekty LBC muszą starać się wytwarzać więcej energii niż zużywają, zbierać własną wodę pitną z opadów, oczyszczać całą szarą i deszczową wodę na miejscu, wykorzystywać najzdrowsze dostępne materiały budowlane i zapewniać piękne, edukacyjne i zdrowe środowisko dla mieszkańców.

Niektóre projekty nie mogą uzyskać certyfikatu LBC na etapie projektowania. Mimo to wyzwanie dla żywego budynku może być aspiracją dla tych projektów i wielu stara się zbliżyć do nich tak blisko, jak to tylko możliwe. Inni mogą po prostu chcieć skorzystać z pracy wykonanej przez ILFI. Na przykład czerwona lista materiałów, których należy unikać, jeśli to możliwe, może być stosowana przez wszystkich w branży budowlanej.

„A co by było, gdyby każdy projekt i budowa uczyniły świat lepszym miejscem?” – Wyzwanie dla żywego budynku (LBC).

PZFD_BLOK_PILOTAZ ECOAVENGERA_2020_10_19