SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym to więcej niż tylko wizja – to konieczność dla zrównoważonej przyszłości. W całej Europie ramy strategiczne i polityki regionalne torują drogę w kierunku bardziej wydajnej pod względem zasobów i odpornej gospodarki.

Ale co to oznacza dla przedsiębiorstw, społeczności oraz środowiska?

– Dostosowanie Polityk do Postępu; dyrektywy europejskie, takie jak Plan Działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, dostarczają jasną mapę drogową w zakresie redukcji odpadów, zwiększania recyklingu i projektowania produktów, które przetrwają dłużej. Europa rozwija te cele dalej, dostosowując strategie do regionalnych wyzwań i możliwości.

– Innowacyjne Modele Biznesowe: polityki dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym zachęcają przedsiębiorstwa do przemyślenia swoich łańcuchów dostaw – przyjmując praktyki takie jak produkt-jako-usługa, ponowne przetwarzanie i odzyskiwanie materiałów. Modele te nie tylko redukują wpływ na środowisko, lecz umożliwiają nowe źródła dochodów.

– Współpraca Regionalna: połączone gospodarki Europy Środkowej korzystają ze spółpracy transgranicznej. Wspólne polityki i ramy wzmacniają wpływ lokalnych społeczności, wspierając innowacyjność i napędzając zrównoważony wzrost.

– Wsparcie dla MŚP: polityki nie dotyczą jedynie regulacji, ale umożliwiają zmiany. Poprzez programy finansowania, platformy dzielenia się wiedzą oraz projekty pilotażowe, Europa umożliwia firmom z sektora MŚP wdrażanie praktyk gospodarki o obiegu zamkniętym i dalszy rozwój w tym paradygmacie ekonomicznym.

Podstawą te zmiany jest zaangażowanie na rzecz zamknięcia obiegu, zapewnienie wydajnego wykorzystania zasobów, minimalizacji odpadów i ciągłego ponownego wykorzystania materiałów

💡 Chcesz zapoznać się w jaki sposób te polityki są wdrażane w życie? Projekt @CURIOST pokazuje jak środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa i decydenci współpracują na rzecz stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości. Dowiedz się więcej na: https://www.interreg-central.eu/projects/curiost/ 🌐