SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Wyróżnienie dla SPCleantech

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W sobotę 10.10.2020 spotkaliśmy się w samym sercu Krakowa, by wspólnie tworzyć platformę łączącą świat nauki, biznesu i aktywizmu społecznego. Carbon Footprint Summit 2020 był pierwszym szczytem klimatycznym w tej części Europy! Było to wydarzenie hybrydowe, a więc zarówno on-line jak i off-line w Hali Kärcher Cracovia. Program na końcu wpisu.

Carbon Footprint Summit

Podczas wydarzenia prezes SPCleantech, Janusz Kahl przyjął w imieniu klastra nagrodę za promocję odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Wydarzenie łączyło w sobie międzynarodową konferencję w formule TED oraz przestrzeń partnerską Fair Job Fairs i ma formułę hybrydową – offline i online.

W jednym z paneli dyskusyjnych udział wziął prezes SPCleantech, Janusz Kahl. Podczas dyskusji poruszony był temat możliwości bezpośredniej implementacji modeli eko-innowacji z Danii czy Szwecji do Polski. Została także poruszana tematyka odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, technologii Cleantech oraz problematyka śladu węglowego.

Cleantech czyli czysta technologia – czym jest dokładnie?
Aby uporać się z zagrożeniem katastrofy klimatycznej oraz rozwiązać problem nadmiernego obciążenia środowiska naturalnego, musimy zredukować nasz ślad ekologiczny. Oznacza to między innymi ograniczenie zużycia zasobów i energii, zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń. Na szczęście, odpowiednio rozwijana technologia może być naszym sprzymierzeńcem i pomóc nam w osiągnięciu tego celu.

Jakie są założenia ‘cleantech’?
Cleantech, czyli czysta technologia, to termin odnoszący się do technologii, usług i procesów, które zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko. Nie posiada on ścisłej definicji i jest używany w stosunku do szerokiej gamy rozwiązań, często zamiennie z pojęciem ‘zielonej technologii’.

Cleantech można podzielić na kilka kategorii, takich jak produkcja i przechowywanie energii, energooszczędność, zielony transport, materiały zaawansowane, produkcja, rolnictwo, recykling etc. Poza redukowaniem śladu ekologicznego, rozwiązania te dążą zazwyczaj do zmniejszania kosztów i optymalizacji działania.

Czysta technologia w praktyce
Najbardziej oczywistymi i znanymi wszystkim przykładami ‘cleantechu’ może być energia odnawialna – zarówno sama technologia taka jak panele słoneczne oraz powiązane usługi, na przykład dystrybucja fotowoltaiki.

Startupy zajmujące się cleantech rozwijają także innowacyjne rozwiązania, które mogą uchodzić za futurystyczne. Są one ulepszeniem obecnie istniejących technologii bądź czymś zupełnie nowym.

Jeden z interesujących przykładów są panele słoneczne, które można nadrukować na przedmioty codziennego użytku, jak na przykład telefony komórkowe. Rozwijane są również elektrostatyczne zasłony okienne, które dzięki odpowiednio wmontowanemu materiałowi filtrują światło słoneczne, nie wpuszczając do środka ciepła. Rozwiązanie takie mogłoby znaleźć zastosowanie w regionach, gdzie domowa klimatyzacja nie jest powszechna, a które coraz częściej doświadczają wysokich temperatur w lecie. Niezależnie od lokalizacji, zasłony pomogą także obniżyć zużycie energii oraz związane z nim koszty. Innym rodzajem technologii są systemy optymalizacji oświetlenia dla budynków czy parkingów podziemnych, które dostosowują jasność do aktualnych potrzeb. Mogą się one przyczynić do oszczędności energii rzędu co najmniej 20, a nawet 70 procent.

Te trzy przykłady, związane głównie z energią, to zaledwie kropla w morzu rozwiązań kryjących się pod pojęciem ‘cleantech’. Pokazuje to jak szeroki jest to obszar oraz jak dużo pola do usprawnień jest w niemal każdym aspekcie wykorzystywanej przez nas technologii.

PROGRAM – fjf (1)