Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Współpraca z Copenhill/Amager Bakke (DK)

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

SPCleantech nawiązał współpracę z jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych europejskich elektrociepłowni zaprojektowanej do spełnienia wielu zadań. W dniu 27.08.2017 dyrektor generalny SPCleantech spotkał się z Morten Kramer Nielsen z Amager Bakke i Christian Ingels z CopenHill.

Waste-to-energy elektrociepłownia w Kopenhadze wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności środowiskowej, produkcji energii i przetwarzania odpadów. Innowacyjna technologia i architektura integrują się, tworząc przyszłość, w której rośliny z odpadów na energię są mile widziane na każdym podwórku. Zakład przetwarzania odpadów energetycznych jest nie tylko jednym z najlepiej działających zakładów w Europie pod względem wydajności energetycznej, zdolności przetwarzania odpadów i kwestii środowiskowych, ale także pod względem wizualnego efektu i lokalnej akceptacji.

Elektrociepłownia Copenhill / Amager Bakke została zbudowana przez firmę Amager Ressourcecenter (ARC), której właścicielem jest pięć duńskich gmin. Copenhill / Amager Bakke jest wyposażony w dwie linie pieca i wspólny układ turbiny i generatora. Zakład zastępuje 45-letnią fabrykę z czterema liniami pieca. Od 2017 roku Amager Ressourcecenter prowadzi zakład, który spala 2 x 35 ton odpadów na godzinę.

Łącznie elektrownia:

  • traktuje około 400 000 ton odpadów rocznie wyprodukowanych przez 500 000 – 700 000 mieszkańców i co najmniej 46 000 firm
  • dostarcza do minimum 50 000 gospodarstw domowych energii elektrycznej i 120 000 gospodarstw domowych energii cieplnej
  • Dane na temat pary w 440 stopniach i 70 barach podwajają sprawność elektryczną w porównaniu do poprzedniej instalacji.

Oprócz zalet technologicznych, architektura spalarni wyróżnia się wkomponowaniem sztucznego stoku narciarskiego na szerokim dachu spalarni, szlak turystyczny i udogodnienia do wspinaczki wszystko udostępnione publiczności.