Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Wizyta z Merinova (Fi)

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W dniu 24.05.2018 Johan Wasberg, dyrektor ds. rozwoju z naszego klastra partnerskiego Merinova z Vaasa w Finlandii odwiedził SPCleantech. Podczas spotkania w Krakowie omówiono i uzgodniono dalszą współpracę i udział we wspólnych projektach w Regionie Morza Bałtyckiego Innovation Express i innych.

Merinova, która jest wiodącym klastrem technologii energetycznych w regionie skandynawskim i silnikiem fińskiego eksportu, składa się z 140 firm z branży, z których wiele jest liderami na rynku światowym w swojej niszy. W sumie 11 000 osób jest zatrudnionych przez firmy, których łączny obrót wynosi 4,4 miliarda euro. 80 procent sprzedaży pochodzi z eksportu, a eksport jest tak znaczący, ponieważ stanowi 30 procent całkowitego eksportu Finlandii w zakresie technologii energetycznych.

Klaster gromadzi najlepszych ekspertów z różnych agencji i branż przy tym samym stole i prowadzi projekty współpracy, które często kreują nowe i rewolucyjne rozwiązania. Może to być nowy biznes w sektorze energetycznym lub innowacje technologiczne na poziomie globalnym. Poprawia również procesy biznesowe i produktywność oraz eliminuje wąskie gardła i inne problemy, które mogą występować w procesach, oraz opracowuje dla nich odpowiednie rozwiązania. Współpracując z firmami partnerskimi, może również tworzyć systemy spełniające normy środowiskowe i jakościowe.

Merinova jest również znana z rozległych inwestycji w badania i rozwój, które potroiły się w ostatnich latach. Tymczasem personel, który pracuje nad badaniami i rozwojem, podwoił się.

Z inicjatywy Merinovy ​​w 2001 roku rozpoczęła działalność firma EnergyVaasa. Siłą napędową byli przede wszystkim członkowie zarządu Merinova Heikki Miilumäki (Wärtsilä), Juhani Pylkkänen (ABB) i Jorma Pitkämäki (miasto Vaasa).

Celem EnergyVaasa było nawiązanie kontaktu z takimi organami decyzyjnymi w Vaasa, które wówczas nie były właścicielami Merinovy. Kiedy powstała EnergyVaasa, były to zwłaszcza firmy należące do grupy. Założeniem grupy było wymyślenie nowych pomysłów na program OSKE i stworzenie różnego rodzaju instalacji demonstracyjnych w zakresie energii w Vaasa.

Wśród tych projektów jest mała instalacja demonstracjyjna energii wiatru na rondzie w Farmarevägen i Ladugårdsvägen, kilka małych turbin wiatrowych na Uniwersytecie w Vaasie i samochód elektryczny na Technobothnia.