Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Warsztaty: Zrównoważone lokalne plany energetyczne

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

South Poland Cleantech Cluster we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii zaprosił gminy do udziału w interaktywnych warsztatach na temat efektywności energetycznej, które odbyły się w dniu 16 czerwca 2015 w godzinach 11.00 -15.00 w siedzibie SPCleantech, Nordic House, ul. św. Anny 5 w Krakowie.

Hasło przewodnie warsztatów to: „Zrównoważone lokalne plany energetyczne – zarzadzanie energią w gminach ”. Warsztaty były elementem budowania kompetencji w ramach projektu Smart Living, rozpoczętego przez Ambasadę w pierwszej połowie 2014 roku.

Projekt „Smart Living – w kręgu innowacji” to trzyletni projekt współpracy pomiędzy polskimi i duńskimi samorządami, służący wymianie pomysłów i doświadczeń skupionych wokół sektora energii, środowiska i zdrowego stylu życia.

Krakowskie warsztaty skierowane były przede wszystkim do przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za działania zmierzające do zwiększenia wydajności energetycznej budynków.

Lokalne programy planowania energetycznego stanowią kluczowy element w budowaniu gospodarki efektywnej energetycznie. Efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest około dwa razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej, zaś budynki odpowiadają za niemal 40% całkowitego zużycia energii. Daje to ogromny potencjał dla oszczędności. Duńskie doświadczenia z realizacji konkretnych przedsięwzięć i rezultaty tego typu projektów, które zostały zaprezentowane podczas warsztatów, mogą być inspirujące przy podejmowaniu działań dostosowawczych na szczeblu lokalnym. Duńskie doświadczenia zostały przekazane przez firmy jak: Danfoss, Velux, Rockwool oraz duńską gminę Odsherred.

W związku z powyższym mamy nadzieję, że czerwcowe warsztaty będą konkretną platformą wymiany doświadczeń polskich i duńskich partnerów, jak również staną się inspiracją do wypracowania pomysłów związanych z zagadnieniami energii i środowiska i stworzą nowe perspektywy wzrostu gospodarczego i społecznego oraz zdrowia.

Prezentacje z Warsztatów po polsku i angielsku:

Abonament Korzysci dla Miast i Gmin

Raport 6 paliwo

Rockwool – udokumentowany efekt termomdernizacji

Smart Living – Input about Smart Living

Solhuset_Velux_prezentacja

StrategicEnergyPlanOdsherred