Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Warsztaty Smart Lab, Deloitte

 |  Kategoria: Wydarzenia

SPCleantech uczestniczy w cyklu spotkań organizowanych przez firmę Deloitte na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości których celem jest inicjowanie i rozwijanie wspólnych inicjatyw projektowych przedsiębiorców i jednostek naukowych w dziedzinie budownictwa energooszczędnego.

Pierwsze dwudniowe warsztaty miały miejsce 12-13.02.2019 w Warszawie z kolacją integracyjną, która została poprzedzona prezentacją założeń i celów projektu oraz wprowadzeniem do warsztatów w pierwszym dniu warsztatów.  Następne spotkania odbędą się 18 lutego, 4 marca oraz 18 marca 2019.

W ramach warsztatów Deloitte proponuje cykl 4 spotkań warsztatowych, tzw. Smart Lab, na który zaproszono przedstawicieli wiodących, innowacyjnych firm działających w obszarze budownictwa energooszczędnego, przedstawicieli sektora nauki i instytucji otoczenia biznesu. Spotkania będą dedykowane analizom rynku w Polsce w kontekście potencjału innowacyjnych rozwiązań, konkurencyjnych w skali globalnej. Podczas warsztatów współprowadzonych przez firmę Deloitte i pod opieką eksperta branżowego – Pani Profesor Doroty Chwieduk, przedsiębiorcy oraz wspierający ich naukowcy, a także instytucje otoczenia biznesu, będą mieli okazję znalezienia partnerów do stworzenia wspólnych konsorcjów branżowych celem realizacji nowych projektów partnerskich i indywidualnych.

Dodatkowo, uczestnicy będą współtworzyć założenia i wnioski do raportu branżowo-technologicznego tzw. BTR (business technology roadmap), czyli mapy rozwoju technologicznego. Raport będzie materiałem informacyjnym na temat przyszłych kierunków rozwoju branży, technologii, produktów i usług oraz realizowanych projektów B+R. Dokument będzie stanowił wskazówkę dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w zakresie tworzenia polityki i narzędzi wsparcia dla Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Dzięki uczestnictwu w cyklu spotkań uczestnicy będą mieli wpływ na rekomendacje dotyczące sposobu i rodzaju wsparcia rozwoju innowacyjności branży budownictwa energooszczędnego w kolejnych latach.

Budownictwo energooszczędne-Deloite

SmartLab_Budownictwo_materiał_informacyjny