SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

South Poland Cleantech Cluster patronem honorowym

 |  Kategoria: Wydarzenia
South Poland Cleantech Cluster patronem honorowym XIII edycji GREEN INDUSTRY SUMMIT.
 
 
Executive Club po raz trzynasty zorganizowało całodzienną konferencję stanowiącą debatę wokół transformacji energetycznej w polskim przemyśle. Konferencja odbyła się 22 października 2024 roku w Starej Zajezdni Kraków by deSilva, gromadząc przedstawicieli nauki, organizacji otoczenia oraz przedsiębiorstw zaangażowanych w procesy społeczne związane z zieloną energetyką.
 
 
Otwarcia konferencji dokonał Paweł Ścigalski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. Tuż potem rozpoczęła się ankieta wśród gości pozyskującą dane m.in na temat środka lokomocji użytego do przybycia na miejsce by obliczyć ślad węglowy całego wydarzenia.
 
Podczas wydarzenia odbyły się cztery panele dyskusyjne ekspertów:

1. Neutralność klimatyczna w produkcji i logistyce
2. Zielona energia dla przemysłu
3. Rozszerzona odpowiedzialność producenta (w kontekście gospodarki odpadami i recyclingu)
4. Okrągły stół polskiego przemysłu
 
W rozmowach poruszone zostały kwestie, które są zgodne ze strategią promocji zielonej gospodarki prowadzonej przez South Poland Cleantech Cluster:
  • wzrost wydobycia surowców naturalnych, kwestia zużycia drewna do spalania (co nie jest wykluczone przez dyrektywę budynkową epbd)
  • zielone budownictwo i dopuszczenie przez polską legislację zielonych przetargów, gdzie wiadome jest, że na 10% całej emisji budynków wpływają użyte materiały
  • uprawa lasów przemysłowych vs offset emisji
  • bezpieczeństwo transformacji energetycznej i dostosowania mocy przesyłowej, potencjalne problemy techniczne związane z niedostosowaniem infrastruktury
  • alternatywne źródła energii: pozyskanie biogazu z dostępnej masy ściekowej wytworzonej przez zakłady produkcyjne
  • ograniczenie zużycia opakowań i plastiku w kontekście mającej wejść w życie europejskiej ustawy Plastic Treaty oraz pewnego chaosu legislacyjnego w Polsce gdzie obecnie rynek opakowań i gospodarki odpadami reguluje 42 różnych ustaw

South Poland Cleantech Cluster czynnie angażuje się w dialog i promocję zielonych rozwiązań. Już wkrótce zapraszamy na konferencje i panele dyskusyjne poświęcone termomodernizacji budynków, wpływie dyrektyw EU na rozwój polskiego rynku budownictwa, dialogowi samorządów z mieszkańcami i organizacjami otoczenia, rozwiązaniami technicznymi dla właścicieli i zarządców zasobów mieszkaniowych. Daty wydarzeń i rejestracja już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie strony www.spcleantech.com