Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Seminarium dla gmin-oświetlenie budynków i uliczne

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

SPCleantech zorganizował 27.02.2019 we współpracy z Fundacją FEWE z Katowic oraz Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski seminarium „Oświetlenie budynków użyteczności publicznej i uliczne” w którym uczestniczyli wójtowie oraz przedstawiciele gmin.

Celem seminarium było przedstawienie europejskiego projektu Premium Light Pro skierowanego na wspieranie najlepszych rozwiązań poprawy efektywności energetycznej w zakresie oświetlenia. Ma on na celu poszukiwanie rozwiązań oraz wsparcie rozwoju skutecznej polityki, tak, aby ułatwić wdrożenie efektywnych systemów oświetlenia nowej generacji.

Projekt dotyczy oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w prywatnym i publicznym sektorze usług. Projekt wspiera rozwój energooszczędnego oświetlenia w kontekście polityki na szczeblu UE, w tym wdrażaniu nowych rozwiązań w zakresie ekoprojektu i etykietowania, dyrektywy EPBD i innych instrumentów politycznych. W ramach naszego seminarium skupiliśmy się na oświetleniu budynków użyteczności publicznej i ulicznym. Prelegentami oprócz uczestników projektu Premium Light Pro byli członkowie oraz partnerzy SPCleantech, którzy zaprezentowali swoje rozwiązania oraz produkty związane z tematem.

Innowacyjna technologia oświetlenia LED w sektorze prywatnym i publicznym daje wiele możliwości dla bardziej efektywnych i wysokiej jakości systemów oświetleniowych. Nowoczesne rozwiązania LED oparte są na zoptymalizowanych oprawach i zaawansowanych systemów sterowania wykorzystujących światło dzienne. Ponadto nowoczesne oświetlenie LED pozwala na stosowanie zaawansowanych systemów sterowania, które w sposób efektywny i wszechstronny zwiększa potencjał oszczędności energii. Mimo obszernej dostępności technologii, nadal istnieje stosunkowo niewiele środków polityki wdrażanych na szczeblu Unii Europejskiej i krajowym, które stymulująrynek i ułatwiają stosowanie zoptymalizowanych systemów oświetlenia LED. Prócz tego w systemie oświetleniowym w sektorze prywatnym i publicznym w większości stanowią stare i nieefektownetechnologie.

Główne bariery i ograniczenia wdrożenia nowoczesnych wydajnych systemów oświetlenia LED w sektorze publicznym są następujące:

Program-Oświetlenie