Pierwsza faza projektu CURIOST Interreg Central Europe, której celem była ocena otoczenia biznesowego i jego wpływu na sektor MŚP w Małopolsce, zajęła nam sporo czasu w okresie letnim. Spotkaliśmy się z wieloma właścicielami firm i menedżerami zarówno w naszym biurze, jak i bezpośrednio w zakładach produkcyjnych, aby dowiedzieć się, jakie są prawdziwe wyzwania w czterech sektorach: Mechanika i mechatronika, Opakowania, Tworzywa sztuczne oraz Budownictwo i konstrukcje.
Rozmawialiśmy o procesie transformacji z gospodarki liniowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zdobywaniu przewagi rynkowej na nieprzewidywalnym rynku, możliwości projektowania nowych produktów gotowych od początku do gospodarki o obiegu zamkniętym oraz trendach na kolejne lata. Warto podkreślić kilka kwestii:
MŚP z regionu otrzymują bardzo dobre wsparcie ze strony samorządów, specjalnych stref ekonomicznych i innych organizacji, w tym klastrów.
Rozpoznawane są inteligentne specjalizacje i trendy rynkowe:
- Świadomość zrównoważonego rozwoju jest na dość dobrym poziomie; wymaga jedynie większych zachęt ze strony regulacyjnej
- Zakaz stosowania tworzyw sztucznych nie jest powszechnie uznawany i egzekwowany
- Mamy nadzieję, że polskie szkolnictwo zawodowe zostanie reaktywowane po wielu latach nieistnienia
- Jednostki badawczo-rozwojowe istnieją wewnętrznie, ale nadal potrzebują wsparcia zewnętrznych ekspertów
- Nowe fundusze zewnętrzne (takie jak KPO) i nowe granty europejskie z pewnością wspomogą ten proces
- Słynny polski duch przedsiębiorczości z postawą „tak, możemy to zrobić” pomoże przezwyciężyć wahania rynkowe
Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które znalazły czas w swoim napiętym grafiku na rozmowę z nami. Będziemy w bezpośrednim kontakcie z przedsiębiorstwami, aby omówić kolejne kroki w celu wsparcia ich procesu transformacji w kierunku gospodarki w pełni o obiegu zamkniętym.