SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

PARP – standardy zarządzanie klastrami

 |  Kategoria: Wydarzenia

07.11.2014 SPCleantech uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości organizowanym w Katowicach. Na spotkanie w formie warsztatów zaproszeni zostali koordynatorzy, przedstawiciele członków klastrów, w szczególności przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za politykę klastrową na poziomie centralnym i regionalnym, partnerzy społeczni, eksperci.

W PARP trwają intensywne prace nad opracowaniem krajowych standardów zarządzania klastrem. Podnoszenie jakości zarządzania klastrem to jeden z głównych priorytetów rozwoju klastrów w Polsce na najbliższe lata. Na doskonałość w zarządzaniu klastrem stawia także Komisja Europejska.

Doświadczenia oraz liczne badania dowodzą, że kluczowym czynnikiem sukcesu rozwoju klastra jest doskonałość w zarządzaniu tj. profesjonalizacja zarządzania klastrem, określenie strategii rozwoju, jej skuteczne wdrażanie oraz wysokiej jakości usługi koordynatora na rzecz członków klastra.

Wykorzystując istniejącą wiedzę na temat systemów oceny zarządzania klastrem oraz analizując najlepsze praktyki działalności klastrów w kraju i za granicą opracowywane są standardy, które będą dla koordynatorów narzędziem skutecznego doskonalenia procesów zarządzania klastrem. Standardy będą mogły być wykorzystane w nowej perspektywie finansowej w ramach różnych instrumentów wsparcia kierowanych do klastrów, zarówno na poziomie regionalnym, jak i centralnym. Różnego typu instytucje świadczące usługi edukacyjne, czy szkoleniowo – doradcze będą mogły włączyć rozwój kompetencji w oparciu o standardy zarządzania klastrem do swojej oferty.

Propozycja standardów w pierwszej kolejności zostanie poddana szerokim konsultacjom społecznym. PARP udostępni materiał na Portalu Innowacji a ponadto zorganizuje 4 spotkania w różnych miastach Polski. Równolegle będą prowadzone testy standardów w wyselekcjonowanych 13 klastrach w całym kraju. W ten sposób zostanie pozyskana informacja zwrotna pod kątem wprowadzenia ewentualnych zmian i uzupełnień od głównych zainteresowanych, czyli koordynatorów i członków klastrów.

Spotkanie konsultacyjne – PROGRAM