SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Nowy członek SPCleantech, firma Termoplan Sp. z o.o.

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Witamy nowego członka SPCleantech, firmę Termoplan Sp. z o.o., która jest także ważnym elementem ekosysytemu w naszej najnowszej inicjatywie OSS krk HubRenowacji – punktu kompleksowej obsługi właścicieli domów, zarządców wspólnot i spółdzielni oraz gmin w procesie termomodernizacji i renowacji budynków mieszkalnych w celu poprawienia ich efektywności energetycznej budynków oraz Małopolskiego Forum Współpracy w zakresie termomodernizacji budynków wielomieszkaniowych.
Misją Termoplan jest być najbardziej wiarygodnym przedsiębiorstwem w obszarze nowoczesnej niskoemisyjnej energetyki i czystego powietrza.

Głównym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest holistyczne projektowanie oraz budowa ekologicznych systemów grzewczych w oparciu o efektywne wykorzystanie OZE. Przedsiębiorstwo Termoplan ma swoją główną siedzibę w Krakowie. Współpracuje z firmami z branży budowlanej, energetycznej, automatyki budynków oraz uczelniami technicznymi z Krakowa, Śląska, Wrocławia i Gdańska. Ze względu na program walki z niską emisją współpracuje z gminami Małopolski oraz południa Polski.

Firma Termoplan specjalizuje się w wykonywaniu audytów energetycznych głównie dla JST oraz budownictwa wielorodzinnego i przemysłowego.

Do szczególnych osiągnięć firmy Termoplan można zaliczyć wykonanie audytów energetycznych z gwarancją efektu tj. obliczenie rzeczywistych kosztów eksploatacji po wykonaniu zalecanych usprawnień termomodernizacyjnych.

Doświadczenie:

Marek Bednarz, prezes Termoplan jest także inicjatorem oraz prezesem Fundacji Klaster Czyste Powietrze powołanie do życia wspólnie z Instytutem Certyfikacji Emisji Budynków Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie oraz Instytutu Zrównoważonej Energii „Miękinia” Sp. z o.o. z siedzibą w Miękini ośrodku szkoleniowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zrealizowane wybrane audyty i optymalizacje energetyczne:

Szkoły:
Iwanowice, Narama, Celiny, Poskwitów, Widoma, Sieciechowice, Proszówki, Łapczyca, Brzeźnica, Stanisławice, Pogwizdów, Nieszkowice Małe, Damienice, Baczków, Bogucice, Niedźwiedź, Poręba Wielka, Pałecznica, Winiary, Ibramowice, Nowe Brzesko, Pasywna Hala Sportowa Pałecznica

Hotele:
Aries Wisła, Premium Wisła, Dosłońce, Racławice

Obiekty przemysłowe:

  • Polsport Góra Kalwaria hala 7 128 m2, hala 4 160 m2
  • Hala In Post Mszczonów 20 000 m2,  hala In Post Radzymin 12 000 m2
  • Hala John Deere Syców, hala Żory Sejin, hala Vendum Tarnów, hala Prefa Solutions Bochnia, hala Golemo Piekary, Metal Engineering Kraków, biurowiec Valvex Jordanów 2 000 m2, PSZOK Pałecznica

Budownictwo wielorodzinne:
ul. Graniczna Skawina 67 mieszkań – 5 000 m2, ul. Szkolna Kazimierza Wielka 60 mieszkań – 4 500 m2

Budownictwo sakralne, specjalne
Kościół Pychowice Kraków, Plebania Pychowice Kraków, Plebania Pałecznica, Przytulisko Św. Brata Alberta w Krakowie, Bursa Akademicka ul. Batorego w Krakowie, Hospicjum Sosnowiec, Dom Pobytu Dziennego Winiary

Audyt energetyczny realizowany przez firmę Termoplan

Audyt energetyczny jest pracą, na podstawie której sporządzane jest opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne potencjalnych przedsięwzięć modernizacyjnych.

Audyt energetyczny ma na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz kosztów wentylacji i klimatyzacji. Celem przeprowadzenia audytu jest zalecenie konkretnych rozwiązań, które pozwolą na zaoszczędzenie energii. Audyt energetyczny może być całościowy, czyli wykonany w pełni, ale może też być częściowy, skupiać się na poszczególnych kwestiach, na przykład na takich zagadnieniach jak oświetlenie, ogrzewanie czy chłodzenie.

Każdy budynek charakteryzuje się odrębnymi parametrami, dlatego też konieczne jest przeprowadzanie oddzielnych audytów – nie ma możliwości przeprowadzenia jednego audytu dla wielu budynków, ponieważ różnią się one pod względem wielu parametrów i dla każdego z nich konieczne jest oddzielne badanie i ustalenie sposobów i możliwości na poprawienie efektywności energetycznej. Przeprowadzenie audytu energetycznego jest tylko wstępem, ma on prowadzić do przeprowadzenia prac, które pozwolą na zaoszczędzenie energii w danym budynku. Audyt energetyczny jest także niezbędny w przypadku chęci ubiegania się o dofinansowanie na obniżenie kosztów zużywanej energii – tak zwaną premię termomodernizacyjną. Pozwala ona na uzyskanie dotacji w wysokości równej nawet kilkudziesięciu procentom dokonywanej inwestycji.

Audyt energetyczny zawiera:

  • inwentaryzację budowlano-techniczną budynku,
  • ocenę stanu technicznego budynku w celu wskazania odpowiednich usprawnień i przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
  • wykaz usprawnień oraz przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zalecanych dla danego budynku,
  • dokumentację niezbędną do wykonania algorytmu pozwalającego wybrać optymalny wariant przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, zgodnie ze sporządzonymi kosztorysami,
  • zarys techniczny i szkice, które pozwolą na wybór optymalnego dla danego budynku wariantu usprawnień termomodernizacyjnych.

Audyt energetyczny składa się ze:

  • strony tytułowej,
  • karty audytu energetycznego budynku – ogólnych danych, parametrów energetycznych,
  • wykazów dokumentów i danych źródłowych, z których korzystał audytor,
  • wytycznych i uwag inwestora,
  • inwentaryzacji techniczno-budowlanej,
  • oceny obecnego stanu budynku,
  • możliwych wariantów rozwiązań i usprawnień,
  • rodzajów możliwych przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wyboru najbardziej optymalnego dla badanego budynku,
  • opisu optymalnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.