Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

MPEC Kraków członkiem SPCleantech

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Z ogromną przyjemnością witamy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie (MPEC Kraków) jako członka zwyczajnego SPCleantech. Członkostwo tak dużego gracza na rynku ciepłownictwa wraz ze współpracą klastra z PGE Energia Ciepła (potencjalnym członkiem klastra) otwiera nowe możliwości w budowaniu potencjału platform współpracy klastra jak: SmartCity czy Efektywność Energetyczna.

Ekologiczne ciepło zamiast niskiej emisji

MPEC S.A. sukcesywnie realizuje Program Ograniczania Niskiej Emisji (projekt PONE). Od 2005 r. do 2017 r.  podłączono do miejskiej sieci 385 budynków, likwidując tym samym ponad 4 500 palenisk węglowych.

W 2016 roku w ramach inwestycji na rzecz PONE, Spółka osiągnęła najlepszy wynik, licząc moc podłączonych obiektów. Wyniosła ona 7,6 MW, notując wzrost o 70% w porównaniu do roku 2015.

Aktualnie MPEC S.A. realizuje największą, wspartą przez środki europejskie, inwestycję ciepłowniczą w Polsce. Całkowity koszt projektu to  365 000 000 zł. Podpisana w październiku 2017 roku umowa umożliwia otrzymanie 152 000 000 zł dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 na realizację 3 projektów ciepłowniczych, których celem jest zmniejszenie emisji CO2, pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza powstających w procesie spalania w domowych piecach oraz w kotłowniach wykorzystujących paliwa stałe. Ponadto realizowane inwestycje bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia wykorzystania energii wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji poprzez budowę sieci ciepłowniczej, wraz z węzłami i przyłączami cieplnymi umożliwiającymi podłączenia nowych obiektów oraz (w mniejszym stopniu) budynków istniejących, posiadających inne źródło ciepła. Kolejnym celem projektów realizowanych w ramach środków europejskich jest zmniejszenie strat ciepła powstających w procesie przesyłania i dystrybucji ciepła i tym samym zmniejszenie zużycia energii końcowej oraz emisji gazów cieplarnianych.