SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

MPEC Kraków członkiem SPCleantech

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Z ogromną przyjemnością witamy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie (MPEC Kraków) jako członka zwyczajnego SPCleantech. Członkostwo tak dużego gracza na rynku ciepłownictwa wraz ze współpracą klastra z PGE Energia Ciepła (potencjalnym członkiem klastra) otwiera nowe możliwości w budowaniu potencjału platform współpracy klastra jak: SmartCity czy Efektywność Energetyczna.

Ekologiczne ciepło zamiast niskiej emisji

MPEC S.A. sukcesywnie realizuje Program Ograniczania Niskiej Emisji (projekt PONE). Od 2005 r. do 2017 r.  podłączono do miejskiej sieci 385 budynków, likwidując tym samym ponad 4 500 palenisk węglowych.

W 2016 roku w ramach inwestycji na rzecz PONE, Spółka osiągnęła najlepszy wynik, licząc moc podłączonych obiektów. Wyniosła ona 7,6 MW, notując wzrost o 70% w porównaniu do roku 2015.

Aktualnie MPEC S.A. realizuje największą, wspartą przez środki europejskie, inwestycję ciepłowniczą w Polsce. Całkowity koszt projektu to  365 000 000 zł. Podpisana w październiku 2017 roku umowa umożliwia otrzymanie 152 000 000 zł dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 na realizację 3 projektów ciepłowniczych, których celem jest zmniejszenie emisji CO2, pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza powstających w procesie spalania w domowych piecach oraz w kotłowniach wykorzystujących paliwa stałe. Ponadto realizowane inwestycje bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia wykorzystania energii wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji poprzez budowę sieci ciepłowniczej, wraz z węzłami i przyłączami cieplnymi umożliwiającymi podłączenia nowych obiektów oraz (w mniejszym stopniu) budynków istniejących, posiadających inne źródło ciepła. Kolejnym celem projektów realizowanych w ramach środków europejskich jest zmniejszenie strat ciepła powstających w procesie przesyłania i dystrybucji ciepła i tym samym zmniejszenie zużycia energii końcowej oraz emisji gazów cieplarnianych.