Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Life Science Open Space 2019-Biogospodarka

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech
We wtorek 26 listopada 2019, prezes South Poland Cleantech Cluster, Janusz Kahl poprowadził sesję „Biogospodarka” podczas Life Science Open Space 2019 wydarzenia, które odbyło się w Kraków Expo. Jest to międzynarodowa impreza partnerska Województwa Małopolskiego stanowiąca platformę dla pomysłów, szans i współpracy, których celem jest zastosowanie wiedzy i technologii poprzez innowacyjność i przedsiębiorczość dla rozwiązania problemów oraz wykorzystania szans związanych stale rosnącym tempem życia i wzrostem cywilizacji.
 
Wśród 14 sesji tematycznych dotyczących między innymi leków, żywności, innowacyjnego szpitala, urody, aktywnego życia, zdrowego domu znalazły się dwie sesje poświęcone tematom realizowanym w ramach programu Inicjatywa Awangarda: Biogospodarka i Druk 3D w medycynie.

Sesja Biogospodarka jako jedyna prowadzona była w języku angielskim. SPCleantech przedstawił projekt, który będzie realizowany we współpracy z partnerem duńskim oraz z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.


W sesji Biogospodarka wzięli udział:

  • Maurizio Bettiga ze szwedzkiego EviKrets opowie o postępie i business case w biogospodarce;
  • Niels Dalhoff z Danii wyjaśni, jak wykorzystać dla siebie potencjał biogospodarki;
  • Rafał Łazanowski z Wessling Polska przybliży niewidoczne zagrożenie, jakim jest mikroplastik;
  • Janusz Kahl z South Poland Cleantech Cluster opowie o zintegrowaniu procesu oczyszczania ścieków z systemami produkcji rolnej i biogazowni;
  • Maciej Guzik z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN przedstawi demo case realizowany w ramach Inicjatywy Awangarda.

Biogospodarka nie jest kolejnym modnym tematem rozmów ambitnych naukowców. To konieczność, bez której światowa gospodarka nie jest w stanie rozwijać się w przyszłości. Powinna być rozwijana w kontekście zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającym na efektywnym wykorzystaniu zasobów naturalnych, biodegradowalności i inteligentnej konsumpcji, wykorzystania innowacji oraz zmiany stylu życia i diety.

Pionierzy biogospodarki zrozumieli już, że to nie tylko konieczność, ale również olbrzymi potencjał i szansa dla przedsiębiorczych i innowacyjnych osób. Sesja biogospodarka jest właśnie adresowana do Nich.  Gdzie są szanse na rozwój? Z kim można lub trzeba wejść we współpracę, aby nie pozostać na marginesie zdarzeń? Jakie technologie będą odgrywać kluczową rolę w gospodarce przyszłości? Czy oto zawsze musi być technologia, czy można zyskać dzięki rozwiązaniom nie-technologicznym?

#LSOS19 to unikalne wydarzenie, w którym biorą udział wyłącznie osoby otwarte i nastawione na wspólne działania w szeroko rozumianym obszarze biotechnologii i zdrowia. 

To przestrzeń gdzie nauka i innowacja spotyka się z biznesem i kapitałem. To także intedyscyplinarny tygiel, którego rezultatem są nowe kontakty, projekty, technologie i produkty dla Zdrowia i Jakości Życia.