Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Konferencja na Politechnice Krakowskiej

 |  Kategoria: Wydarzenia

W dniach 20 – 21 listopada 2019 odbyła się konferencja “Jakość powietrza a efektywność energetyczna” zorganizowana przez członka SPCleantech, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin, ekodoradcy, a także naukowcy i przedsiębiorcy. 

Organizatorzy wydarzenia przygotowali sesje tematyczne, na których zaprezentowali się prelegenci z ośrodków naukowych, przemysłu i samorządów. Na konferencji przedstawili wyniki innowacyjnych badań, najnowsze technologie służące ochronie klimatu oraz zadania związane z ochroną powietrza realizowane przez samorządy.

Konferencja została uroczyście otwarta przez wicemarszałka Tomasza Urynowicza oraz prorektora ds. nauki Politechniki Krakowskiej prof. Tadeusza Tatarę.

Pierwszego dnia odbyły się panele tematyczne, które poruszały zagadnienia m.in. działań samorządowych w zakresie ochrony powietrza, ciepłownictwa w ograniczaniu emisji zanieczyszczeń czy jakości powietrza w Polsce. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Paweł Ciećko, przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – Paweł Jaczewski oraz przedstawiciel CEZ Elektrownia Skawina – Dariusz Łapiński.

Drugiego dnia konferencji SPCleantech był odpowiedzialny za prezentację laureatów konkursu „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”, który był wydarzeniem towarzyszącym konferencji. 

Warto nadmienić, że członek SPCleantech, firma PalettenWerk zdobyła pierwszą nagrodę za projekt „Budownictwo  modułowe, prefabrykowane na bazie drewna” w kategorii „Innowacyjne firmy”. Nagrodę w imieniu firmy odebrał prezes Tomasz


Modułowe domy drewniane to bardzo nowoczesne i energooszczędne budynki wytwarzane w systemie prefabrykacji. Zaawansowana technologia przegród oraz wysokiej jakości materiały konstrukcyjne i izolacyjne zapewniają komfort oraz bardzo dobre parametry użytkowe domów – m.in. niskie zużycie energii, szczelność i optymalną cyrkulację powierza. Innowacyjne osiedle drewnianych domów modułowych zostało już wybudowane w Libertowie k. Krakowa.