Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

„Efektywność energetyczna a jakość powietrza”

 |  Kategoria: Wydarzenia

W dniu 11-12.10.2018, SPCleantech uczestniczył w konferencji „Efektywność energetyczna a jakość powietrza – Małopolska 2018” zorganizowanej przez członka udziałowca SPCleantech, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej (MCBE)., która służyła wymianie myśli naukowej na podstawie doświadczeń samorządów i przedsiębiorstw dotyczących wpływu efektywności energetycznej na stan powietrza oraz była także szansą na wypracowanie nowych rozwiązań lub na doskonalenie już znanych metod walki o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy, ponieważ jakość powietrza jest kluczowym zagadnieniem z punktu widzenia zdrowia i życia człowieka, a problem pojawiających się w nim szkodliwych zanieczyszczeń coraz bardziej nasila się, szczególnie w środowiskach miejskich. 

W znacznej mierze zanieczyszczenie powietrza to efekt nadmiernej energochłonności budynków, w tym spalania złej jakości paliwa na cele ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej. Dlatego też wzajemne powiązanie tych aspektów dało podstawę do organizacji tego wydarzenia. 

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach inicjatywy Miasta Krakowa Krakowskie Konferencje Naukowe 2018. Grupę docelową konferencji byli: naukowcy, przedstawiciele samorządów, przedstawiciele gospodarki – w szczególności wytwórcy i dostawcy energii, deweloperzy, producenci materiałów budowlanych oraz projektanci. 

W pierwszym dniu konferencji dowiedzieliśmy się jak można osiągnąć korzyści współpracując z Politechniką Krakowską, dlaczego warto opracować nowe technologie, co nas czeka w najbliższym czasie w obszarze efektywności energetycznej. W tym dniu zaprezentowany został projekt SPIN – Centra Transferu Wiedzy. Jest to projekt łączący samorząd Małopolski z krakowskimi Uczelniami i przedsiębiorcami Małopolski. Pokazano jak Uczelnie mogą pomóc w opracowaniu nowych innowacyjnych produktów dla gospodarki. 

W drugim dniu konferencji przedstawiono ośrodki naukowo-badawcze, które funkcjonują w Polsce. Chcemy też pokazać Państwu realizacje eksperymentalnych budynków niskoenergetycznych. Co się opłaca? Czy warto zainwestować w pompę ciepła, fotowoltaikę? Na te pytania odpowiedzą nasi eksperci. 

plan konferencji_v5