Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Klastry w nowej perspektywie programowania

 |  Kategoria: Wydarzenia

23.10.2014 South Poland Cleantech Cluster wziął udział w trzecim spotkaniu Okrągłego Stołu ds. polityki klastrowej – Dialog Krajowy – Klastry w nowej perspektywie programowania – kierunki wsparcia klastrów na poziomie regionalnym, krajowym i ponadnarodowym na lata 2014-2020, organizowane w ramach projektu CluStrat – Boosting innovation through new cluster concepts in suport of emerging issues and cross-sectoral themes, które odbyło się w Gliwicach w Centrum Edukacji i Biznesu „NOWE GLIWICE”.

Na pytanie jak w świetle pojawiających się nowych gałęzi gospodarki i zagadnień międzysektorowych klastry mogą pozostać konkurencyjne próbowało odpowiedzieć 18 Partnerów Projektu CluStrat, w ramach którego instytucje z całej Europy Środkowej stworzą wspólną strategię w zakresie zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności klastrów w regionie Europy Środkowej. CluStrat jest projektem strategicznym w zakresie Strategii UE dla regionu Europy Środkowej, która zostanie opublikowana po zakończeniu projektu.
Partnerzy Projektu CluStrat zainicjowali systematyczny dialog polityczny: Okrągły Stół ds. polityki klastrowej na szczeblu regionalnym, krajowym i ponadnarodowym. Dialog ten obejmuje wymianę poglądów, dyskusje oraz edukację, z decydentami na wszystkich szczeblach rozwoju nowych strategii i rozwiązań politycznych – przez cały okres trwania projektu.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z kierunkami wsparcia klastrów na poziomie regionalnym, krajowym i ponadnarodowym w nowej perspektywie programowania 2014 -2020 z naciskiem na wyjaśnienie wszelkich zagadnień dotyczących Klastrów Kluczowych oraz współpracy międzynarodowej. Eksperci odpowiadali m.in. na pytania jakie kryteria powinny spełniać Klastry Kluczowe, co zyskuje klaster mając status kluczowego, oraz jak przygotować klaster do nowego okresu finansowania. 

Agenda-3