Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Innowacje – Grupy Robocze w Małopolsce

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

SPCleantech zaprasza członków klastra z Małopolski do wzięcia udziału w naborze do Grup Roboczych ds. małopolskich inteligentnych specjalizacji.

Tworzone przez Województwo Małopolskie Grupy Robocze to nowe narzędzie współpracy z przedsiębiorcami oraz innymi uczestnikami systemu innowacji, mające pomóc w dostosowaniu regionalnej polityki dotyczącej rozwoju nowych technologii i innowacji do potrzeb przede wszystkim przedsiębiorstw, ale także uczelni, jednostek badawczo – rozwojowych i otoczenia biznesu. SPCleantech zgłosił swoje uczestnictwo w Grupie Roboczej – Energia zrównoważona oraz w grupie ósmej – Interdyscyplinarnej. Celem uczestnictwa w tej grupie jest przekonanie władz regionalnych do wprowadzenia Cleantech do grupy Inteligentnych Specjalizacji regionu Małopolski. 

Ponadto, celem Grup Roboczych będzie wypracowywanie uszczegółowienia obszarów technologicznych/technologii wchodzących w skład specjalizacji regionalnej, a także stymulowanie nowych pomysłów dotyczących inwestowania środków publicznych i prywatnych w projekty innowacyjne. Efekty pracy Grup przekazywane będą Zarządowi Województwa Małopolskiego.

W sumie Województwo Małopolskie zamierza powołać osiem Grup Roboczych. Siedem z nich odpowiadać będzie następującym obszarom małopolskich inteligentnych specjalizacji: Nauki o życiu (life sciences), Energia zrównoważona, Technologie informacyjne i komunikacyjne, Chemia, Produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, Elektrotechnika i przemysł maszynowy, Przemysły kreatywne oraz czasu wolnego. Dodatkowo utworzona zostanie ósma Grupa, tzw. interdyscyplinarna, która nastawiona będzie na poszukiwanie nowych obszarów rozwoju.

Skład osobowy Grup zostanie skompletowany w trybie otwartego naboru. Rekrutacja prowadzona jest do 8 maja 2015 r. Zgłoszenia odbywają się za pomocą formularza aplikacyjnego, który jest załącznikiem do niniejszego pisma. Wersja elektroniczna formularza wraz z regulaminem prac Grup Roboczych dostępne są na stronie: www.malopolskie.pl/grupy  

Osobami do kontaktu w powyższej sprawie są:

  • Pani Agnieszka Bachórz, Kierownik Biura Monitorowania i Zarządzania RSI, Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego: e-mail: agnieszka.bachorz@umwm.pl; tel. 12 63 03 348;
  • Pan Piotr Kaczor, Biuro Monitorowania i Zarządzania RSI,
    Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego: e-mail: piotr.kaczor@umwm.pl; tel. 12 63 03 534.

SPCleantech jest przekonany, że dzięki zaangażowaniu członków oraz włączeniu do współpracy m.in. sektora nauki i instytucji otoczenia biznesu, Grupy Robocze staną się miejscem spotkania, współpracy i wypracowywania nowych rozwiązań w zakresie najbardziej perspektywicznych i pożądanych kierunków rozwoju polityki innowacyjnej w regionie.