SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

II Kongres Energetyki Rozproszonej w Krakowie

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W dniu 29.10.2024 Spcleantech uczestniczył w warsztacie pt. „Jak współpracować i angażować lokalnych partnerów w działania na rzecz transformacji energetycznej”, organizowanym w ramach II Kongresu Energetyki Rozproszonej w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Organizatorem Kongresu jest członek założyciel i udziałowiec SPCleantech, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica (AGH) w Krakowie.

 

Warsztaty stanowiły doskonałą okazję do omówienia wyzwań i szans związanych z lokalną współpracą w kontekście transformacji energetycznej. Podczas warsztatów poznaliśmy wiele inspirujących działań prowadzonych w tym zakresie. Podczas pracy warsztatowej, uczestnicy spotkania rozmawiali na temat skutecznych sposobów przekonywania i angażowania mieszkańców oraz członków wspólnot w dyskusje o Obywatelskich Społecznościach Energetycznych (OSE) i Społecznościach Energetycznych (SE), angażowania przedsiębiorców w działania proklimatyczne i realizację celów klimatycznych.  Po zakończeniu prac grupowych nastąpiła prezentacja wyników z każdego z 2 stolików, a warsztat zakończył się podsumowaniem kluczowych wniosków oraz propozycją dalszych działań.

 

Po sukcesie pierwszej edycji AGH przystępiło do organizacji II Kongresu Energetyki Rozproszonej – w rozszerzonej formule. Zakres tematyczny II KER objął tym razem problemy i wyzwania kluczowe dla przyszłości polskiej transformacji energetycznej. Rada Programowa Kongresu, składająca się z wiodących ekspertów ze świata biznesu, nauki i administracji, gwarantowała wysoki poziom merytoryczny debaty oraz trafny dobór tematów.

Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbyło się VII Forum Energetyki Rozproszonej (VII FER). To m.in.:

  • 4 sesje plenarne i 15 sesji tematycznych
  • keynote, dyskusje ekspertów
  • scena literacka (spotkania z autorami, księgarnia)
  • strefa networkingowa
  • strefa cateringowa
  • chillout zone

KER ma na celu integrowanie środowiska, które rozwija energetykę rozproszoną

Tworząc Kongres Energetyki Rozproszonej, koncentrujemy się na lokalnym wymiarze transformacji energetycznej oraz zacieśnianiu współpracy pomiędzy głównymi jej interesariuszami – środowiskami gospodarczymi, naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz administracją centralną i samorządową. KER kontynuuje zapoczątkowaną przez Fora Energetyki Rozproszonej ideę inspirowania współpracy wiodących organizacji branżowych związanych z rozwijaniem lokalnych inicjatyw energetycznych i wdrażaniem technologii OZE. Na Kongres Energetyki Rozproszonej po raz pierwszy zaprosiliśmy Państwa w dniach 25-26 września 2023 roku. Spotkania odbywały się w obiektach Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (Klub Studio, Centrum Informatyki, Aula A-1) i łączyły sprawdzoną formułę Forum ER z pierwszą edycją Konferencji Naukowej ER.

Podczas I KER przedstawiciele instytucji związanych z rozwijaniem energetyki rozproszonej ogłosili i podpisali wspólne stanowisko dotyczące sytuacji branży. Ich obecność na II KER dało gwarancję, że debata skoncentrowała się na diagnozie realnych problemów i praktycznych rekomendacjach co do dróg ich pokonywania.