Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Długookresowa współpraca z Islandią

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

27.09.2019 SPCleantech spotkał się w Reykjaviku na Islandii z Ruth Bobrich z Ambasady Islandii w Berlinie, Gudbjørg Oskarsdottir z Aluminium Cleantech Cluster, Thora Magnusdottir z Biura Grantów EOG w Brukseli, Hannes Ottosson z Iceland Innovation Center i Thorir Ibsen, Ambasador Islandii odpowiedzialny za Granty EOG oraz fundusze bilateralne.

Janusz Kahl, dyrektor generalny SPCleantech opowiedział o propozycji współpracy Sturli Sigurjónssonowi, stałemu sekretarzowi stanu Islandii, który poradził, że powinniśmy skontaktować się z Pétur Þ. Óskarsson, dyrektorem zarządzającym Promote Iceland.

Podczas spotkania i we wcześniejszych mailach South Poland Cleantech Cluster zadeklarował zainteresowanie nawiązaniem dłuższej współpracy w celu budowania współpracy instytucjonalnej i promocji klastrów, firm i instytucji z obydwóch krajów reprezentujących czyste technologie i technologie cyfrowe zapobiegające globalnym zmianom klimatu. W tej chwili mamy kontakt z Hannes z Islandzkiego Centrum Innowacji i Gudbjørg z Aluminium Cluster. Chcielibyśmy znaleźć kontakty z klastrami lub niektórymi organizacjami reprezentującymi przemysł i firmy z branży czystych technologii.

Naszym zdaniem taka współpraca ma sens, jeśli jest planowana na co najmniej 3 lata. Aby móc to zrobić, potrzebujemy publicznego wsparcia ekonomicznego. Jak słyszeliśmy, istnieją niektóre granty EOG, a także fundusze bilateralne wspierające różne inicjatywy między Islandią a innymi krajami. Wydaje się, że bilateralne pieniądze są raczej niewielkie i być może największą szansą jest ubieganie się o fundusze EOG. Musimy dowiedzieć się, jak to zrobić z pomocą Ambasady Islandii w Berlinie.

Nasza propozycja długoterminowej współpracy z partnerami islandzkimi może obejmować:

  • promocja oferty gospodarczej Islandii
  • Organizację zagranicznych misji gospodarczych przedsiębiorców do i z obu krajów
  • Organizację konferencji, targów, kongresów
  • Opracowywanie analiz zaangażowanych rynków
  • Nawiązanie kontaktów między partnerami islandzkimi i polskimi
  • Wyjazdy na targi branżowe w obu krajach
  • Promowanie innowacji poprzez zacieśnianie współpracy na linii naukowo-biznesowej
  • Wsparcie komercjalizacji innowacyjnych pomysłów i rozwiązań technologicznych w obu krajach
  • Organizację wydarzeń promujących Islandię i Polskę jako przyjazne kraje do podejmowania innowacyjnych inicjatyw
  • Organizację wydarzeń z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej
  • Rozwój systemów informatycznych dotyczących ofert inwestycyjnych
  • Przygotowywanie badań zawierających kluczowe informacje dla inwestorów na temat Islandii i Polski
  • Stworzenie sieci współpracy biznesowej między – instytucjami otoczenia biznesu, uniwersytetami, jednostkami samorządowymi i rządowymi oraz przedsiębiorcami

Podczas naszego spotkania w Reykjaviku Gudbjørg zasugerował współpracę w zakresie projektowania nowych technologii produkcji akumulatorów samochodowych, które, jak wyjaśnił Thorir, mogłyby być wspierane z funduszu bilateralnego (pierwsza wizyta wybranych partnerów z Polski) za niewielką sumę pieniędzy. Gudbjørg i Hannes spotkają się na ten temat.