Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

3rd Capacity Building Seminar

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W dniach 20-22 marca 2017, SPCleantech – CEO Janusz Kahl uczestniczył jako partner w „3rd Capacity Building Seminar” w Rydze w Łotwie. Semarium jest częścią projektu unijnego SKILLS+ „Supporting knowledge capacity of ICT SME to engage  in growth and innovation by improving regional policies and infrastracture” w ramach programu INTERREG Europe.

MŚP na obszarach wiejskich powinny być wspierane, aby mogły wykorzystać pełne możliwości oferowane przez jednolity rynek cyfrowy oraz korzyści płynące z gospodarki cyfrowej.

Celem projektu SKILLS+ jest zatem rozwijanie publicznych polityk (planów) promujących umiejętności ICT i obejmujących nowe, ekscytujące możliwości biznesowe środowiska cyfrowego.

Dnia 1 kwietnia 2016 r. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. rozpoczęła realizację projektu SKILLS+ „Wspieranie zdolności MŚP działających w obszarze technologii komunikacyjno-informacyjnych do rozwoju i innowacji poprzez poprawę polityki regionalnej i infrastruktury” („Supporting knowledge capacity of ICT SME to engage in growth and innovation”) w ramach Międzyregionalnego Programu INTERREG Europe (Europejska Współpraca Terytorialna 2014 – 2020). Projekt uzyskał poparcie Województwa Małopolskiego w drodze uchwały nr 931/15 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 14 lipca 2015 r. i listu poparcia.

Projekt polega na promowaniu rozwiązań, które sprawią, że nowoczesne technologie ICT (komunikacyjno-informacyjne) staną się częścią codziennego życia, zarówno dla regionalnych, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych.

Do głównych zadań projektu zalicza się:

  • wymianę dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie polityk (krajowych, regionalnych lub lokalnych) miedzy regionami uczestniczącymi w projekcie
  • przygotowanie wytycznych i planów wdrożeniowych w celu usprawnienia polityk rozwoju MŚP poprzez stosowanie technologii ICT

Globalnym celem projektu jest poprawa zasad i polityk (programów wsparcia, planów) publicznych umożliwiająca zmniejszenie różnic między ośrodkami miejskimi a obszarami wiejskimi w wykorzystaniu technologii ICT. Każdy Partner przeprowadzi badania, by ustalić aktualny stan, ograniczenia i wyzwania w wykorzystaniu technologii ICT przez MŚP z obszarów wiejskich, jak 
i określić rodzaje wsparcia proponowane przez organy publiczne (krajowe lub samorządu terytorialnego) we wspieraniu MŚP w implementacji technologii ICT w codziennej praktyce biznesowej. 

W ramach projektu zweryfikowane i ocenione zostaną wszystkie regiony reprezentowane przez partnerów projektu pod kątem polityk wspierania wykorzystania technologii ICT przez MŚP. Kluczowym wynikiem pierwszego etapu projektu będzie publikacja Planu Działania dla każdego regionu. Ma on zawierać identyfikację kilku działań skierowanych na rzecz poprawy polityk wsparcia, by udoskonalić rozwój ICT w MŚP z obszarów wiejskich.

Faza II projektu obejmie implementację rozwiązań wypracowanych w Planie Działania w politykach wsparcia poszczególnych regionów.

Każdy partner zaangażuje w realizację projektu również kilka podmiotów z własnego regionu, tzw. podmiotów wspierających (zainteresowanych), a więc przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programów wsparcia MŚP, władz lokalnych oraz przedsiębiorców (dopisek: CleanTech Cluster ma właśnie taki status).

Okres realizacji :  

  • Faza I : kwiecień 2016 r. – marzec 2019 r.
  • Faza II : kwiecień 2019 r. – marzec 2021 r.

Źródło finansowania: Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG EUROPA.