Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

3. Warsztaty Eksperckie w Brukseli (B)

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W dniu 19.09.2018 Janusz Kahl, dyrektor generalny SPCleantech wziął udział w 3. Warsztacie Eksperckim w Brukseli (B), którego celem było zaprezentowanie i zatwierdzenie EU 2030 Wizji w zakresie zaawansowanych technologii (EU 2030 Vision on High-Tech Skills), która zostanie zoperacjonalizowana poprzez wspólne zastosowanie zestawu narzędzi (Toolbox) w znaczących przypadkach przełomowych technologii w sektorze mobilności. Właśnie w tym momencie ta seria Expert Workshop ma na celu zachęcenie do wspólnego omawiania i definiowania wspólnej wizji UE 2030 na temat umiejętności high-tech. 2 pierwsze warsztaty 1. i 2. Expert Workshops opisywały aktualne europejskie dobre praktyki i omawiały wspólne podstawy dla wszystkich zainteresowanych stron (prywatne, publiczne, PPP).

Ramy EU 2030 Wizji Umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii 

Analizy 1. i 2. Expert Workshop, dwóch analiz sytuacji i badań ankietowych doprowadziły do ​​szeregu propozycji dotyczących kluczowych cech wspólnej wizji UE 2030 w zakresie umiejętności high-tech (szczegóły w dokumencie Concept Paper) na podstawie najlepszych praktyk, takich jak Inżynier Przyszłości firmy Airbus, Globalny program Corporate Citizenship firmy IBM oraz Learning Factories 4.0 z Baden-Württemberg (Niemcy),

W warsztatach uczestniczyli również:

  • Nicolas Schmit | Minister pracy, zatrudnienia i ekonomii społecznej, Luksemburg
  • Sławomir Tokarski | Komisja UE (DG GROW)
  • Ricardo Espinoza | OECD, Dyrekcja ds. Edukacji i Umiejętności
  • Andreas Riel | Europejskie Stowarzyszenie Certyfikacji i Kwalifikacji, członek zarządu ECQA
  • Anna Sobczak | Komisja UE (DG GROW), specjalista ds. Polityki Klastrowej

EU 2030 High-Tech Skills Vision_Background document – Concept paper

EU 2030 High-Tech Skills Vision