Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

2. śniadanie Klastra LifeScience

 |  Kategoria: Wydarzenia

SPCleantech wziął 23.02.2017 udział w „Drugim Śniadaniu Klastra LifeScience” czyli spotkaniu przy nakrytym stole, podczas którego prezentowane i omawiane zostały przez ekspertów tematy ważne z punktu widzenia działalności technologicznej, innowacyjnej, operacyjnej i rozwojowej firm i instytucji związanych z sektorem life science i nie tylko.

Uczestnikami śniadań były osoby decyzyjne – dyrektorzy, prezesi, dyrektorzy finansowi, główni księgowi, kwestorzy oraz inne osoby na kierowniczych lub eksperckich stanowiskach, reprezentujące głównie Partnerów Klastra LifeScience Kraków, jak również inne instytucje i firmy technologiczne z Małopolski.

Temat spotkania: NOWE ROZWIĄZANIA PODATKOWE ZWIĄZANE Z KOMERCJALIZACJĄ B+R.

Zmiana modelu polskiej gospodarki, wymaga podjęcia szeregu działań systemowych mających na celu wspieranie działalności badawczo-rozwojowej. W związku z tym, w ostatnim czasie, wprowadzono szereg zachęt podatkowych których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia działalności w tym zakresie zarówno przez przedsiębiorców jak i jednostki naukowe. W trakcie spotkania przybliżono najważniejsze zasady oraz ryzyka podatkowe występujące w trakcie całego procesu komercjalizacji wyników prac B+R.

Powiedziano m.in. o:

  • Jak rozpoznawać koszty B+R w ujęciu podatkowym?
  • Ulga na B+R według nowych przepisów.
  • Nowe zasady opodatkowania wnoszenia aportu w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.
  • Podatek u źródła od transferu technologii.

Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi udzielili eksperci Crido Taxand, którzy byli do dyspozycji uczestników przez całe przedpołudnie.

Program spotkania:

9.30 – 10.00 Rejestracja
10.00 – 10.45 Śniadanie + dyskusja
10.45 – 11.15 NOWE ROZWIĄZANIA PODATKOWE ZWIĄZANE Z KOMERCJALIZACJĄ B+R – Prezentacja firmy CRIDO
11.15 – 12.00 Dyskusja, networking